fbpx

Stevia Şeker Otu Bitkisi ve Faydaları – Hazırlanışı

Stevia- Şeker Otu- Stevia Rebaudiana

Şeker’den bile tatlı ama içinde şeker olmaya n bir Güney Amerika bitkisidir. Papatyagil ailesinden olup Paraguay, Uruguay gibi ülkelerde yaklaşık bin yıldır tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Diabet ve obezitenin hızla arttığı dünyamızda bilimadamları son 35 yılda bilhassa şekerin yerini tutabilecek, kimyasal olmayan, doğal tatlandırıcıyı araştırmaya başlamışlardır.
Başta Çin ve Japonya olmak üzere ABD ve Kanada da doğal stevia’yı rafine ederek şekerden 200 kat daha tatlı bir tatlandırıcı elde etmişlerdir. Yurdumuzda ise Çaykur ve Çin ortaklığı ile Rize de Stevia işleme fabrikası kurulmaktadır. Bu senenin sonunda faliyete geçmesi beklenmektedir.
Market ve eczanelerde satılan Stevia rafine edilmiş steviadır. Asıl doğal stevia ise şekerden yaklaşık 40 kat kadar tatlıdır. Stevia’yı doğal halde kullanmak, çay kahvenizi şekersiz içmek ve tatlı zevkinizden vazgeçmemek isterseniz evde kendinize sıvı stevia hazırlıyabilirsiniz.

İlk yöntem bir ölçü steviayı iki ölçü kaynar su dolu bir kabın içinde yaklaşık 1,5 saat bekletip sonra tülbent veya kahve filtresinden süzerek bir şişeye aktarmak. Elde edeceğiniz karışımı üç gün boyunca kullanabilirsiniz. Üç günden sonra sıvı stevia tatlılığını kaybeder.
İkinci yöntem ise iki ölçü stevia’yı bir litre vodka’nın içinde 24 saat bekletmek. 24 saat sonra yine kahve filtresi veya tülbent yardımı ile süzüp şişeleyebilirsiniz. Arzu ettiğiniz takdirde şişelemeden önce karışımı bir tencereye koyup ağır ateşte bir taşım kaynatın. Ocağın üstünde soğumaya bırakın. Alkol büyük ölçüde uçacaktır. Soğuduktan sonra şişeleyin. Bu yöntemle elde ettiğiniz sıvı ilk yönteme göre daha tatlı olacaktır ve bu sıvıyı karanlık bir yerde sakladığınızda yaklaşık bir yıl kullanabilirsiniz.
Bu sıvı stevia kullanıldığında şeker ve suni tatlandırıcılar gibi insülin salımına yol açmaz. 200 derece ısıya kadar dayanıklı olduğu için de reçel ve tatlı yapımına uygundur.