fbpx

Oxymel-Sirkengebin Şerbeti

Oxymel Sirkengebin Şerbeti Yapımı Nane Kekik Bal Sirke

Sirkeli bal şerbeti; 2500 yıl önce Antik Yunan çağından ve Perslerden beri kullanılan bir tedavi yöntemidir. Eski Yunancada Oxy sirke ve Meli yani balın birleşiminden elde edilen oxymel şurubun birçok derde deva olduğundan bahsedilir. Hipokrat nefes açmak, öksürüğü yumuşatmak için tavsiye ettiği gibi ödem atmak, sindirimi kolaylaştırmak için tasiye eder. Persler de de aynı şurup kullanılmıştır. Sirkencubin veya Sirkengabin Osmanlıda da sıklıkla kullanılırmış. Hatta Hz. Mevlananın en sevdiği olduğu rivayet edilir sulandırılıp şerbet yapılan şekli.

Tarih boyunca muhtelif oranlar kulanılmış sirke ve bal arasında hipokrat zamanı 4 ölçek bal 1 ölçek sirke ile hazırlanırmış. doğal lavanta balı fiyat kilosu sipariş ver satın al şifa bitkisi otu fiyatları faydaları satış üretim doğal sağlık nedir nasıl kurucu lavanta balı fiyat lavanta balı ne kadar lavanta balı satın al lavanta balı kilosu lavanta balı fiyatı

Osmanlıda ise bir kaşık bal bir kaşık sirke ile karıştırılıp bir bardak suya konur öyle içilirmiş. Muhtelif şikayetlere göre sirke ve bala katılan bitki ve otlar değişiyormuş.Günümüzde de bu karışımı hazırladığımızda farklı yöntemler ve karışımlar kullansakta bitkilerin şifalı özellikleri değişmiyor. Mesela Biberiye düşük enerji ve dolaşım bozuklukları için, adaçayı antibakteriyel, antivirütik olarak bilhassa boğaz ağrılarında, kekik üst solunum yollarında kullanılıyor, nane ise hazımsızlık ve mide şikayetleri için.

Sirkengebin Şerbeti Yapımı

Sirke ve bal karışımını hazırlamanın birkaç yöntemi var. En geleneksel yöntem bitkileri kavanoza koyup üzerine bal ve sirke ilave ettikten sonra 4 hafta her gün çalkalayarak bekletip sonra süzmek. En uzun süren şekli de bu.

Daha kolay yöntem ise şifalı otları ısıya dayanıklı bir kavanoza koyup üzerine ısıtılmış sirke ilave edip iki- üç gün bekleyip süzüp ondan sonra balı ilave emek.

Biz 4  Hırsız sirkesinden hazırlarken kolay yöntemi Rosemary Gladstone’un Ateş İksirini hazırlarken ise uzun yöntemi tercik ediyoruz. 4 hırsız için kuru bitkiler, Ateş iksiri için ise taze otları kullanıyoruz.

Oxymel-Sirkengebin Şerbeti Dikkat Edilecekler

Birkaç noktaya da dikkat etmek gerekiyor. Birincisi kullandığınız kavanozun plastik kapaklı olması lazım. Eğer kapak metalse araya mutlaka yağlı kağıt veya pişirme kağıdı koyup sirkenin metale olan temasını kesmelisiniz. İkincisi ise sirkenizin ve balınızın doğal olması gerekiyor. Pastörize edilmiş sirke ve bal bu kombinasyonda tavsiye edilmiyor. Elma sirkesi en ideali ama arzu ederseniz başka sirke türleri de kullanabilirsiniz.

Doğal bal’ın 12 aylıktan küçük bebeklere verilmemesi gerektiğini de hatırlatalım..

Oxymel Sirkengebin Şerbeti Yapımı Nane Kekik Bal Sirke Biberiye