fbpx

Neden Doğadan ‘Toplamıyoruz’ Da Yetiştiriyoruz

organik gıda marketi organik ürün satış siteleri organik ürünler satış organik ürünler pazarı organik satın al pirinç patlağı organik satın al indirim kodu memleketten gelsin organik ürün toptancıları satış sitesi

Türkiye bitki örtüsü açısından çok zengin bir ülke. 11 bin den fazla bitki çeşidi yetişiyor ve bunların 3bin kadarı endemik. Yani sadece ülkemizde yetişiyor. Bu sayı birçok Avrupa ülkesinde yetişen endemik bitki sayılarının çok üzerinde ama biz endemik bitkilerimizi koruyamadığımız gibi sürekli olarak yaşam alanlarını da yok etmekteyiz. Teknoloji ve gelişmenin yan etkisi olarak açılan yollar, taşocakları, maden ocakları sürekli olarak bu bitkilerin alanlarını daraltıyor ve besin kaynaklarını zehirliyor. Ayrıca bilinçsiz toplama ile birçok türün soyu tükenmekte. Bir çok türün toplanması, ihracatı yasaklanmış olmakla birlikte, bizce bu da yeterli değil. Tüm Avrupa ülkeleri endemik bitkilerin yok olmalarını önlemek hata bu bitkileri geliştirmek için senelerdir toplama yerine kültür yetiştiriciliği yapmakta. Bizde ise bu gibi çalışmalar çok yeni.

Biz doğadan tonlarca bitki çalmak yerine sadece çok az miktarda tohum veya çelik alıp kendimiz yetiştirerek, çoğaltarak ve bu konuda duyarlılık yaratarak ilerlemek istiyoruz.

Doğadan şifalı bitki toplamak belirli bir botanik bilgisi gerektirir. Birçok şifalı bitkinin zehirli ikizlerinin bulunduğu gibi, kök ve soğan için koskoca kırlar talan edilmekte ve sadece toplanılan bitki değil etfafında bulunan bitki türleri de zarar görmektedir.

Ayrıca pazarlarda bulunan birçok şifalı bitki türleri ise yol kenarlarından, zirai ilaçlama yapılan bölgelerden toplanmakta. İşte bizde bu nedenlerden dolayı boğazımız ağrıdığında içeceğimiz adaçayını, yemeğimize katacağımız kekiği, naneyi, acı biberi, uykumuz kaçtığında yastığımıza damlatacağımız lavanta yağını doğaya zarar vermeden saf ve temiz olarak kendimiz yetiştirmeye karar vererek yola çıktık. Sürekli olarak ürün çeşitliliğimizi arttırma çalışmaları yapıyor kendimizi geliştirirken de bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmayı hedefliyoruz.