fbpx

Kuşburnu

Kusburnu satın al uygun fiyatlarla sepete at sipariş ver faydaları çayı

Kuşburnu – Dog Rose / Rosehips – Rosa canina

Gül meyvesi olarak da bilinir. Beyaz güle benzeyen çiçekleri döküldükten sonra ortaya çıkan meyvası kurutulur. 2 yemek kaşığı kuşburnu meyvesi ½ lt. sıcak suda 10 dakika demlenip süzüldükten sonra tüketilir. Yüksek oranda C vitamini içermesi ve bünyesinde bulunan lycopene ve antioksidanlar sayesinde eklem iltahaplanmasından, bazı kanser türlerinin yavaşlamasına, kötü kolestrolün düşürülmesine, yüksek tansiyon hastalarında kan basıncını düşürmede kullanılıyor.

Yapısında bol miktarda bulunan C vitamini, polifenoller ve antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren kuşburnu zengin vitamin ve minerallere sahip. Likopen ve A, B, E, K vitaminlerinin yanı sıra magnezyum, demir gibi değerli mineralleriyle vücut direncini artırıyor, sinir sisteminde, hücre yenilenmesinde fayda sağlıyor. Yapılan araştırmalar, limonun 60 katı kadar fazla C vitamini içeren kuşburnunun, mandalina ve portakala da fark attığını ortaya koyuyor.

Bağışıklık sistemini güçlendirmesi yanısıra kötü kolestrolü düşürmesi, kansere karşı koruyucu özellikleri zaten biliniyor. Son yıllarda yapılan çalışmalar ise kuşburnunun iltihap oluşumunu önleyici özelliğe sahip olduğunu gösteriyor. Kuşburnu tüketimi dizde kireçlenme, eklemlerde kıkırdak dokunun yapısında bozulma, kıkırdakta incelme ve aşınmanın ortaya çıkardığı ostreoartrite bağlı ağrıların azalmasında etkili. Ayrıca günümüzde pek çok kişinin ortak sorunu olan dizde sıvı kaybına da kuşburnunun iyi geldiği yapılan çalışmalarda kanıtlanmış durumda.

Kuşburnu A vitamini zengini ve bu nedenle göz sağlığı için de çok faydalı. İçeriğindeki likopen ise kataraktın oluşmasında ve ilerlemesini engellemede oldukça etkili.
• 5-6 adet kuşburnunu havanda hafif ezerek çatlatın. Ardından bir bardak (200 ml) kaynar suda 10 dakika demleyin.
• Demlerken kapağını kapalı tutun ki içeriğindeki suya geçen C vitamini bir diğer ismiyle askorbik asit yok olmasın.
• Ne kazar uzun kaynatırsanız içeriğindeki C vitamini o kadar azaldığından, demleme süresini de uzatmayın.
• Yemeklerden 30 dakika sonra için. Kuşburnunun zengin vitamin ve minerallerinden tam anlamıyla faydalanabilmek için hazırladıktan sonra 5 dakika içinde tüketin.
• Kuşburnunu ister bütün, ister ufalanmış ister toz haliyle olsun saklarken mutlaka ışıktan muhafaza edin.

KUŞBURNU ÜRÜNÜMÜZDEN SATIN ALABİR SİPARİŞ VEREBİLİRSİNİZ. KUSBURNU FİYATLARIMIZ EKONOMİKTİR.