fbpx

Kuru Böğürtlen Yaprağı

Böğürtlen böğürtlen kurusu nerede bulunur kuru böğürtlen faydaları ahududu kurusu böğürtlen kurusu kaç kalori kuru böğürtlen kalori kurutulmuş böğürtlen faydaları yaban mersini kurusu böğürtlen nerede satılır böğürtlen kurusu fiyatı kuru böğürtlen faydaları kurucum gıda

Kuru Böğürtlen Yaprağı – Dried Blackberry Leaf- Rubus Fructicosus – Blog
Yine en eski çağlardan beri hem Asya hem Avrupa’da sıklıkla sağlık için kullanılan bitkilerden biri böğürtlen yaprağı. Neredeyse 2bin yıl önce Bergamalı hekim Galen askerlere bünyelerini kuvvetlendirmeleri için böğürtlen yaprağı çiğnemelerini önerirmiş. Günümüzde bu etkinin böğürtlen yaprağında bulunan taninler ve yüksek miktarda C vitamininden kaynaklandığını biliyoruz.
Böğürtlen yaprağından hazırlayabileceğiniz sıvı ile ağızda oluşan iltihapları gargara yoluyla giderebilirsiniz. Ayrıca toksik maddelerin bünyeden atılmasına yardımcı olduğu ve yine idrar söktürücü etkisi bulunduğu gibi mesane taşlarının düşürülmesinde yardımcı olarak kullanılır. Böğürtlen ve yaprağı, yüksek tansiyonun düşürülmesinde de yardımcıdır. Kaynağı belirsiz ishallerde ishali kestiği ve karın kramplarını rahatlattığı bilinir.
Böğürtlen yaprağı haricen kullanımda ağrı kesici etki yaratmaktadır.
Böğürtlen yapraklarından hazırlanacak lapa yanık ve basurlarda iyileştirici bir etki yaratır.
Böğürtlen yaprağı kaynatılarak tüketildiğinde ise kan şekerini düşürücü etkiye sahiptir. Solunum yolları rahatsızlıklarında yararlı etki sağlar. Yorgunluk giderici ve enerji verici etkisi ile tanınır.
Böğürtlen çayı:
Batıl inançlı eski toplumlarda böğürtlen yaprağının kötülüklerden koruduğuna, böğürtlen çayı içmenin ve böğürtlen yaprağını tütsü olarak kullanmanın yolladıkları kötülüğü, kötü ruhlara geri yollayacağına inanılırmış.
Kurutulmuş böğürtlen yaprakları kan temizleyici olarak; boğaz ağrılarında; ağız içi ve mide yaralarında; ishalde; ve yüksek tansiyonu dengeleyici olarak kullanılır. Ayrıca Sienna Üniversitesinin 2009 da yayımlanan bir labrotuar araştırmasında böğürtlen yaprağının ülsere neden olan Helicobacter pylori bakterisine karşı etkili olduğu gözlemlenmiştir.
A.B.D. de Journal of Agricultural and Food Chemistry dergisinde 2000 senesinde yayımlanan başka bir araştırma ise böğürtlen çayında kullanılan yaprağının böğürtlen meyvesine göre çok daha yüksek oranda antioksidan özellikler taşıdığını belirtmiştir. Ayrıca yine A.B.D de gününü tamamlayan ama henüz doğmak istemeyen bebeklerde doğumu başlatmak için ebeler tarafından kullanılır.
Hamilelerin kullanması tavsiye edilmez. Erken doğuma veya düşüklere neden olabilir.