KUNANA DOĞAL ÜRÜNLER ÇİFTLİĞİ

doğal sağlıklı çanakkale çiftlik ürünleri ev yapımı yerli üretim

En önemli hedefimiz ürünlerimizi, kendi ailemizin ve çocuklarımızın tüketeceği şekilde, bir anne özeni ve dikkati ileyetiştirip, doğru kurutup, doğru saklayıp en kısa sürede sizlere ulaştırmaktır.

Bu arada tıbbi ve aromatik bitkilerin yanında sadece besin kaynağı olmayan aynı zamanda insan sağlığını pozitif yönde etkileyen meyva ve yemiş türlerini de unutmadık. Onları da aynı şekilde, mevsiminde en olgun halleri ile toplayıp kurutarak tüm sene boyunca hem gıda hem de sağlık için tüketilebilmelerini sağlamaktayız.

doğal sağlıklı saf temiz ürünlerÜretimden sonraki en önemli aşama ise tıbbi ve aromatik bitkilerin kurutulmasıdır. Doğru derecede, gölgede ve yeteri kadar kurutulmayan bitkiler içlerindeki uçucu yağları yitirir, şifa kaynağı özelliklerini kaybeder ve en önemlisi de aflatoksin üretirler. Yaklaşık bir senelik bir araştırmadan sonra Tarım Bakanlığının verdiği Hibe desteğinden de yararlanarak güneş enerjisi ile çalışan, bitkilerin karanlıkta, uçucu yağ, şifa özelliklerini kaybetmeden ve aflatoksin üretmeden kurutabilecek kurutma fırınlarımızı ve ürün işleme ve depolama binamızı tamamladık. Türkiyede bulunabilen kurutma fırınlarını edinip daha da geliştirerek iki sene boyunca bilgi kaynağı eksikliğinden dolayı deneme yanılma metodları ile kendi ar-ge çalışmalarımızı yaparak en ideal kurutma yöntem ve zamanlarının öğrendik.

Uzun yıllar yurt dışında yaşayıp çeşitli kuruluş ve sektörlerde çalıştıktan sonra orta yaşa yaklaşırken şehir hayatının getirdiği stres, yediğimiz gıdalardaki katkı maddelerinin sağlığımıza verdiği zararları ve en ufak hastalıkta avuç dolusu ilaç kullanmanın kötü etkilerini bizzat yaşadıktan sonra, hayat tarzımızı kökten değiştirmeye, bir çiftliğe taşınarak kendi meyvamızı, sebzemizi yetiştirmeye ve doğa ile daha yakın bir yaşam kurmaya karar verdik. Yurt dışında yaşarken kolaylıkla temin edebileceğimiz tıbbi ve aromatik bitkilerin bulunmazlığını ve olanında kalitesizliğini görerek bu alandaki eksikliği biraz olsun gidermek de amacımız oldu. Doğaya zarar veren ve hatta aşırı toplama nedeni ile birçok bitkinin yavaş yavaş ortadan kaybolmasına neden olan dağdan toplama yöntemi yerine kendi bitkilerimizi, doğada olduğu gibi kardeş ekim yöntemleri ile üretmek amacı ile yola çıktık.

geleneksel eski ata tohumu ürünleriBeş seneye yakın bir arazi arayışından sonra Mart 2014’de Çanakkale, Ezine’nin Yaylacık köyünde arazi bulduk, Nisan 2014’de de Günler Tarım ve Ticaret Ltd. Şti’ni iki kız kardeş olarak kurduk. Bölgemiz daha çok hayvancılık ve odun kömürü ile geçindiği için arazimizde son 20-25 yıl hiçbir tarım yapılmamış, dolayısı ile hiçbir kimyasal ilaç veya gübre kullanılmamış. Bir Permakültür çiftliği olmamakla beraber toprak işleme şekli, ekim tarzı ve kullanılan ekipman açısından Permakültür ve Bütüncül tarım çıkış yolumuzdur. Birçok tıbbi ve aromatik bitki türlerimiz yarattığımız gıda ormanının bir parçasıdır. Tarla üretimimiz ise birbirlerini iyi yönde etkileyen, verimlerini arttıran, zararlı veya hastalık önleyen bitki türlerinin bir arada ekilmesi ile oluşturduğumuz çok çeşitliliğin ürünleridir.

Köyümüzden temin ettiğimiz koyun ve keçi gübresi, tavuklarımızın, ördeklerimizin gübresi, kendi ürettiğimiz solucan gübresi ve organik sertifikası olan yarasa gübresinin dışında ayrıca azot bağlayıcı bitkileri toprağa karıştırarak yeşil gübre olarak da kullanmaktayız. Toprak düzenleyicimiz ise Leonardittir. Bunun haricinde topraktaki mikro organizmaları çoğaltarak verimi arttıran, bitkileri hastalık ve donlardan koruyan yine organik sertifikalı EM (Etkin Mikroorganizma) kullanımı ve arada sırada tüm itinamıza rağmen oluşabilecek mantar hastalıklarına veya tırtıl, yaprak biti gibi zararlılara olan mücadelemizde de karbonat, sarımsak, acı pul biber, ve sirke ile kendi hazırladığımız karışımlar ile ilaçlama başvurduğumuz yöntemlerdendir. Bunların dışında hiçbir kimyasal gübre veya kimyasal ilaçlama yapmamaktayız. Ne tohumda, ne tarlada, ne de ürünleri işlerken.

Üretimden sonraki en önemli aşama ise tıbbi ve aromatik bitkilerin kurutulmasıdır. Doğru derecede, gölgede ve yeteri kadar kurutulmayan bitkiler içlerindeki uçucu yağları yitirir, şifa kaynağı özelliklerini kaybeder ve en önemlisi de aflatoksin üretirler. Yaklaşık bir senelik bir araştırmadan sonra Tarım Bakanlığının verdiği Hibe desteğinden de yararlanarak güneş enerjisi ile çalışan, bitkilerin karanlıkta, uçucu yağ, şifa özelliklerini kaybetmeden ve aflatoksin üretmeden kurutabilecek kurutma fırınlarımızı ve ürün işleme ve depolama binamızı tamamladık. Türkiyede bulunabilen kurutma fırınlarını edinip daha da geliştirerek iki sene boyunca bilgi kaynağı eksikliğinden dolayı deneme yanılma metodları ile kendi ar-ge çalışmalarımızı yaparak en ideal kurutma yöntem ve zamanlarının öğrendik.

Bu arada tıbbi ve aromatik bitkilerin yanında sadece besin kaynağı olmayan aynı zamanda insan sağlığını pozitif yönde etkileyen meyva ve yemiş türlerini de unutmadık. Onları da aynı şekilde, mevsiminde en olgun halleri ile tkunana organik ürünler satış gıda pazarı marketlerioplayıp kurutarak tüm sene boyunca hem gıda hem de sağlık için tüketilebilmelerini sağlamaktayız.

En önemli hedefimiz ürünlerimizi, kendi ailemizin ve çocuklarımızın tüketeceği şekilde, bir anne özeni ve dikkati ileyetiştirip, doğru kurutup, doğru saklayıp en kısa sürede sizlere ulaştırmaktır.

UYARI:
Ürün tanıtımları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir teşhis, tanı veya tedavi önerisi değildir. Ürünleri kullanmadan önce kullanım şekilleri ve miktarları için doktorunuza ve fitoterapistinize danışınız.

KAYNAKLAR:

Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi- Arif Pamuk-Pamuk Yayıncılık-2010

Rosemary Gladstar’s Herbal Recipes for Vibrant Health- Rosemary Gladstar-2008

The Herbal Apothecary. !00 Medicinal Herbs and How to Use Them- J.J.Pursell 2015