fbpx

Glutensiz Kuru Fasulye Unu Yapımı Tarifi

Doğal Kuru Fasulye Unu Tarifi Yapımı ve Satışı Fiyatları

kuru fasulye satış sipariş fiyatları doğal faydalarıHepimiz mümkün olduğunca sağlıklı beslenmeye gayret ediyoruz. Senelerdir doktorlar glutensiz beslenmenin sadece çölyak hastaları için olmadığını, hepimizin gluten içeren tahıllardan mümkün olduğunca uzaklaşmamız gerektiğini söylüyorlar. Adını 10 sene öncehiç duymadığımız Kinoa, Teff, Amaranth, Chia gibi “süper besinler” lokanta menülerinde, sofralarımızda sıklıkla yer almaya, glutensiz unlarla yapılan kekler, pastalar, ekmekler baş tacı olmaya başladı. Bilhassa bakliyatlardan yapılan unlar çok revaçta. Ama bu unlar sağlığa iyi gelirken cüzdanlara biraz dokunuyor.

Halbuki kuru fasulye gibi bakliyat unlarını evde hazırlamak hem mümkün hem de daha ucuz. Üstelik hiç katkı maddesi de içermez. Bunun iki yöntemi var.

İlki ve en basiti kuru fasulyeyi ıslatıp, haşlayıp sonra ezmek. Bu yöntemle hamur kıvamına gelmiş oluyor ve sadece tarifin gerektirdiği diğer malzemeleri katmak kalıyor.

İkincisi ise biraz vakit alıyor ve iyi bir öğütücüye ihtiyacınız var. Kuru fasulyeleri akşamdan ıslatıyorsunuz, ertesi sabah suyunu iyice süzdükten sonra ister tavada isterseniz de içine yağlı kağıt serdiğiniz bir tepside, 90-100 derece fırında arada sırada karıştırarak tekrardan iyice kurutuyorsunuz ( fasulyelerin renk değiştirmesine, kızarmasına izin vermeden)ve sonra da öğütücü ile un haline getiriyorsunuz. İnce bir elekten geçirmenizi de tavsiye ederiz. İsterseniz tekrar fırında bir saat daha iyice kurutabilirsiniz. Ağzı kapalı cam bir kavanozda saklayınız.

Bizim tercihimiz ikinci yöntem. Hem fasulyenin besin değeri kaybolmuyor hem de buğday unu yerine çorbalar, poğaçalar, keklerde kullanabileceğiniz kuru fasulye ununuz her an elinizin altında oluyor….


Güvenilir Gıda, Güvenilir Doğal Üretimi, Tarımı Nasıl Yapıyoruz? İlaçsız Tarım Mümkün. Ne Yediğinizi Bilin. İnceleyin.

Doğal, Katkısız, İlaçsız, Kimyasalsız, Gübresiz ve Sağlıklı El Yapımı, Ev Yapımı Ürünlerimiz Satın Alabilirsiniz