fbpx

Ekinezya Kurusu

Ekinezya, Avrupalı kaşiflerin gelmesinden çok daha önce Amerikan yerlileri tarafından tanınmakta ve tıbbi bitki olarak kullanılmaktaydı. Kızılderililer Kuzey Amerika düzlüklerinde Latince adıyla “Echinacea purpurea”  bitkisine büyük önem vermekteydi. Ekinezya Amerika Birleşik Devletleri’nde Rocky Dağları’nın doğusundaki bölgelere özgü bir bitkidir. Aynı zamanda Kanada ve Avrupa’da olduğu gibi batı eyaletlerinde de yetiştirilmektedir.

Ekinezya Nerede Yetişir

1800’lerin başlarında ekinezya, ABD’ye yerleşmiş olanlar göçmenler için de sıkça kullanılan bir bitki haline geldi ve Zamanla Avrupaya’da yayıldı. 1920’lerde ise Almanya’da endüstriyel olarak yetiştirilmeye başlandı.

Kunana Çiftliği olarak Ekinezya yetiştirimi yapıyoruz.

Ekinezya Faydaları

Üzerinde bir çok araştırma yapılmış özellikle immün sistemini desteklemeyle ün salmış bir bitkidir. Beyaz kan hücrelerinin üretimini teşvik ederek bağışıklık sistemi destekler. Güçlü anti bakteriyel ve anti viral özelliklere sahiptir. Soğuk algınlığı, grip, herpes, Sinüzit, saman nezlesi, solunum hastalıkları; anti iltihabi özellikler: egzama, çıbanlar, kesikler, yanıklar ,sedef, sivilce,yaralar, ülser, kurdeşen gibi rahatsızlıklarda kullanılır. Soğuk algınlığı ve hafif enfeksiyonlarda çok başarılıdır. İsveç’de yapılan bir çalışma ekinazyanın nezlenin 12 klinik septomunu azalttığını göstermiştir. Nezlenin ilk işaretleri görüldüğünde alınmalıdır.Sık sık tekrarlayan yerleşik müzmin bronşit, Sinüzit de koruyucu olarak da kullanılabilir.Ayrıca grip ve kulak enfeksiyonlarında da faydalı olduğu tesbit edilmiştir.

Cilt hastalıklarına karşı da çok faydalı olan Ekinezya, egzema, sedef, mantar gibi sorunlara iyi bir çaredir. Sivilce ve akne sorunlarına karşı da Ekinezya kullanılabilir. Eski uygarlıklar Ekinezya bitkisini ağrı kesici olarakta kullanmışlardır. Baş ağrısı, diş ağrısı, bademcik, kulak ağrısı gibi ağrılar ile Ekinezya bitkisiyle baş etmişlerdir.

Ekinezya Ürünümüzü İnceleyip ve Siparişi Verebilirsiniz.

Ayrıca Ekinezya doğal ve hafif müshil görevi görerek kabızlığı önler. Bu da zayıflamaya yardımcı olur. Ekinezya bitkisi iyi bir antioksidan özelliğe de sahiptir.

Ayrıca kanser tedavilerinde hastanın bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve yaşam standardının yükseltilmesi için Ekinezya preparatları kullanılabilmektedir. Bu preparatları kemoterapi ile eşzamanlı kullanmış olan kanser hastalarının tedavi süreleri kısalabilmekte ve hasta tedavi süresince Ekinezya kullanmayan hastalara göre kendini daha güçlü hissedebilmektedir.

1950’den beri yapılan araştırmalara göre, bitkide bakteri, mikrop ve virüslere karşı oldukça etkili olan maddeler bulunmuştur. Bu maddeler başlıca; echinacoside, poli-sakkaritler (polysaccharides), poli-asetilenler (polyacetylenes), gliko-proteinler (glycoproteins), kafeik asit türevleri (Cichoric Acid), tri-glikosid (triglycoside), betain, seskiterenler (sesguiterpenes), karyofilen (caryophylene) dir. Bitki bu maddelere ek olarak bakır ve demir mineralleri ile tanenler, protein, yağ asitleri ve A, C ve E vitamini içermektedir.

Hamileliklerde Ekinezya bitkisi asla kullanılmamalıdır. Sürekli kullandığınız bir ilaç varsa doktorunuza danışmadan Ekinezya kullanılmamalıdır. Üst üste 12 gün kullanılmamalıdır. Belirli aralıklarla kullanılmalıdır. Bebeklerde ve çocuklarda Ekinezya bitkisi kullanılmaz. Oto immün hastalığı olan kişiler Ekinezya bitkisini kullanmamalıdır. Ekinezya papatyagiller ailesine bağlı olduğu için papatya bitkisine alerjisi olan kişiler kullanmamalıdır. Multipl Skleroz (MS), romatoid artrit ve lupus hastalığı olanlar doktor kontrolünde kullanmalıdır.