fbpx

Ebegümeci Otu Kurusu ve Faydaları

Ebegümeci, özellikle kronikleşmiş boğaz ve bademcik iltihapları için çok faydalı şifalı bir bitkidir. Latince adı, Malva sylvestris olan ebegümeci, gerçek bir protein ve C-vitamini deposudur. Kalsiyum ve fosfor bakımından zengin bir bitkidir. İçerdiği malvidin ve malvin maddeleri, ağız ve diş sağlığı için ideal koruyucudur. Bu şifalı bitki ile hazırlanan ebegümeci gargarası ağızdaki bakterilere karşı da güçlü bir önleyici etkiye sahiptir. Bu şekilde haftada birkaç defa yapacağınız ağız gargarası, sizi farenjit, bademcik (tonsilitis) ve diş eti iltihabı oluşumlarına karşı koruyucudur.

Huzursuz veya iritabl bağırsak sendromunda( IBS) ebegümeci bitkisinin kullanılması da tavsiye edilir. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun verdiği tarif, “Kaynayan bir su bardağı klorsuz suya bir tatlı kaşığı Ebegümeci ilave ediniz. Kısık ateşte altı dakika ağzı kapalı olarak kaynatınız. Günde iki defa sabah kahval¬tısından ve akşam yemeğinden iki saat sonra içiniz. Bir ay boyunca ara verme¬den devam ediniz ve bir ay tamamlandıktan sonra iki hafta ara veriniz. Şikayeti¬nizin seyrine göre yılda dört-beş defa tekrar edebilirsiniz.” şeklindedir.

Ebegümeci aynı zamanda diğer bitkilerin etkilerini, işlevlerini arttırmada kullanılan bir bitkidir. Bu gibi bitkilere medyatör denir. Bu gücünü içerdiği gossypin-3-sulfate ve malvidin’den almaktadır. Bilhassa adaçayı ve ısırgan otunun etkilerini arttırmada üstüne yoktur. Bilhassa akciğer sağlığı için ısırgan ve ebegümecinin birlikte kullanılması tavsiye edilir.

Ebegümeci Ürünümüzü İnceleyebilirsiniz.

Hamile kalmak isteyen kadınların kullanması tavsiye edilmez. Hamileliklere mani olabilme özelliği vardır.

Ebegümeci Otu Kurusu ve Faydaları Nasıl

Güvenilir Gıda, Güvenilir Doğal Üretimi, Tarımı Nasıl Yapıyoruz? İlaçsız Tarım Mümkün. Ne Yediğinizi Bilin. İnceleyin.

Doğal, Katkısız, İlaçsız, Kimyasalsız, Gübresiz ve Sağlıklı El Yapımı, Ev Yapımı Ürünlerimiz Satın Alabilirsiniz