fbpx

Dört Hırsız Sirkesi

Biberiye, nane,lavanta, adaçayı ve kekik 2-3 adet karanfil.

Adı da garip hikayesi de…1720 lerde Marsilya da Kara Veba salgını sırasında hastalananların evleri soyulmaya, vebadan ölenlerin mezarları soyulmaya başlamış. Baştan pek kimse önemsememiş halk, nasılsa hırsızlar da vebaya yakalanır ve ölürler bu soygunlar da biter diye düşünmüş. Ama soygunların ardı arkası kesilmemiş uzun süre. Bunun üzerine pusu kurulup gecelerce beklenmiş mezarlıklarda. Sonunda dört kişi suç üstü yakalanmış ve yargıç karşısına çıkarılmışlar. Yargıç kara vebadan korunma sırlarının karşılığında hırsızların canlarını bağışlamış. Dört hırsız sirkesinin hikayesi bu. Gerçekte vebaya karşı ne kadar etkili olduğu araştırılıp araştırılmadığını bilemem ama o günden beri Marsilyadan tüm dünyaya yayılmış bu efsane.

Dört Hırsız Sirkesi Kullanımı

Günümüzde de evlerde hala hazırlanıp, temizlik, sağlık için kullanılmakta. İster temizlik için kullanın isterseniz, salatalarda, yemeklerde emeğinize değecek bir karışım olduğu kesin. Kitaplarda birçok farklı tarif var bu sirkenin yapımı ile ilgili. Bu bizim kullandığımız tarif.

Dört Hırsız Sirkesi Tarifi

Temizlik için kullanacaksanız beyaz sirke, mutfakta salatalarınız için veya yemeklerde kullanacaksanız organik elma sirkesi ile hazırlamanızı tavsiye ederiz.

Malzemeler

Dört Hırsız Sirkesi Yapılışı

  • Sirkeyi bir kapta ısıtın, sirkeyi solumamaya, buharında kalmamaya dikkat edin. Isınınca kaynamadan altını kapatın.
  • Hazırladığınız bitki karışımını ısıya dayanıklı cam bir kavanoza koyun üzerine sıcak sirkeyi ilave edin.
  • Plastik bir kapak ile kapatın.
  • Kapağınız metal ise araya kapak ile teması kesecek şekilde pişirme kağıdı veya yağlı kağıt sıkıştırın.
  • 2 gün sonra süzün yine cam kavanozda saklayın.

Dört Hırsız Sirkesi Kullanımı

Temizlik için kullanacaksanız 1 e 1 oranında su ile karıştırıp sprey şişeye koyup kullanabilirsiniz.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı ve lezzetli başka bir kullanım yöntemi de oxymel dir. Oxymel eski yunanlılar ve perslerden kalma bir yöntemdir. Asit ve bal demektir. Elma sirkesi ile hazırladığınız 4 hırsız sirkesini eşit oranda doğal bal ile karıştırın ve her gün bir kaşık için. Elma sirkesi vücudunuzun alkali oranını arttırarak hastalıklara karşı korunmanıza yardımcı olur. Doğal bal mikroplara karşı direnç sağlar. 4 Hırsız Sirkesinin yapımında kullanılan tüm bitkiler mikroplara ve virüslere karşı direnci arttırmak için kullanılır.

Bir yaşın altındaki bebeklere doğal bal verilmez.