fbpx

Doğal Sarı Kantaron Yağı Ev Yapımı

Sarı kantaron yağı satısı fiyatları ibraihim saraçoğlu kürleri

Gecen haftaki aşırı ve zamansız sıcaklar tüm bitkileri farklı etkiledi, yeni dikilmiş fideler kısmen yakıp kavurdu, her zaman bu ay daha yemyeşil olan çayırlar bir anda sarardı. İki gün önce baktık ki haziran ortası tam açmasını beklediğimiz sarı kantaronların bazıları tam çiçekte. Bu sabah güneş ısıttıktan, gecenin nemini aldıktan sonra ilk hasatımızı yaptık.

Sarı Kantaron Yağı Yapımı

Tüm sarı çiçekleri ve bitkinin üst 2 cm kısmını tek tek ve elle ayıkladık. Temiz bir bez üzerinde 2 saat kadar biraz daha beklettik ki biraz daha nemini kaybetsin. Temiz cam kavanoza koyduk ve üzerini tamamen kapatacak kadar organik zeytinyağı ile doldurduk. Ağzını iki – üç gün kadar temiz bir tülbentle kapatıyoruz ki sarı kantaronlarda hala var olan su miktarı iyice buharlaşsın. Şimdi altı hafta bekleyeceğiz ki bitkinin şifası zeytinyağına geçsin ve yağ kıpkırmızı bir renk alsın. Yaklaşık beş saatlik bir uğraşın ve 6 haftanın sonucu 5 litrelik sarı kantaron yağı olacak..

Eğer kendiniz evde yapmak isterseniz dikkat etmeniz gereken bazı püf noktaları var.

  • Sarı kantaron yağı taze çiçekten yapılır. Kuru sarı kantarondan kaliteli bir yağ elde edemezsiniz.
  • Eğer sarı kantaron’u doğadan topluyorsanız lütfen köküne zarar vermeyin ve bitkinin en fazla yarısını hasat edin. Yoksa bitki yaşayamaz ve ertesi sene hasat edecek bitki bulamazsınız..
  • Sarı kantaron yıkanmaz. Eğer yıkarsanız hem bitkideki su miktarını arttırarak yağınızda küf oluşmasına neden olursunuz hemde değerli polenlerini kaybedersiniz. Eğer üstünde börtü böcek kalmıştır diye düşünüyorsanız elle ayıklamadan önce temiz ve gölge bir alana yayın.. yarım saat içinde bütün börtü böcekler kendiliğinden giderler.
  • Kavanozun ağzını ilk baştan hava almasını sağlıyacak şekilde bir tülbent ile örtün. Taze sarı kantaron su içerir ve bu suyun buharlaşması gerekir. Yoksa yağ küflenir ve emeğiniz boşa gider. Arada sırada da mutlaka çalkalayın kavanozu.
  • Eğer güneşte bekletirseniz 6 hafta sadece cilt için kullanabileceğiniz bir yağ elde edersiniz. Gölgede bekletilen sarı kantaron yağı hem haricen kullanılır hem de gerektiğinde uygun dozlarda içilir.

 Sarı kantaron yağını hem dahili hem de harici olarak kullanmadan önce mutlaka doktorunuza veya fitoterapistinize danışınız.

 

Sarı kantaron yağı satısı fiyatları ibraihim saraçoğlu kürleri