fbpx

Doğal Karabuğday Hakkında Bilgiler

karabugday, karabugday unu, fiyatları faydaları, satisi satın al sipariş doğal organik

Karabuğday- buckwheat-Fagopyrum esculentum

Karabuğday Nedir?

Adı her ne kadar buğday çağrışımı yapsa da karabuğday aslında kuzukulağıgiller familyasından geniş yapraklı bir bitkidir ve tahıl benzeri tüketilebilen tohumları için yetiştirilir. Greçka adı ile de bilinen karabuğday son yıllarda bol lifli, düşük yağlı ve glutensiz yapısı nedeni ile ülkemizde de popülerlik kazanmaya başlamıştır. Zamanında Çinden tüm dünyaya yayıldığı tahmin edilmektedir. Kimyasal gübrelerin ortaya çıkması ve kimyasal azot kullanımı ile dünya tarımı buğday ve mısır üretimine yönelmiş ve karabuğday tarımı önemini bir müddet kaybetmiştir. Gluten ve diğer tahılların sağlık üzerindeki zararlı etkilerinin ortaya çıkması ile birlikte tekrar üretimi artmaya başlamıştır. Şu an en büyük karabuğday yetiştiren ülkeler Çin, Rusya ve Japonyadır.

Karabuğday, Karabuğday Unu İçeriği

Karabuğdayın 100 gramında 13 gram protein, 10 gram lif ve 2 gram yağ bulunur. B vitamini, magnezyum, potasyum ve kalsiyum zengini içeriği ile karabuğday faydaları saymakla bitmeyen, değerli bir besindir. Kolestrolü ve tansiyonu düşürürür, kan şekerini kontrol eder, kansızlığa iyi gelir, bağırsak sistemini destekler ve kansere karşı korur. Karabuğday ile yapılan yemekler de çölyak hastaları ve glutensiz beslenmek isteyenler tarafından da rahatlıkla tüketilebilir.

Karabuğday Faydaları

Arılarımız için de çok değerlidir karabuğday. Anti-oksidan zengini lezzetlimi lezzetli bal üretir arılar karabuğday sayesinde. Yer örtücüdür. Toprağınızın rüzgar ve yağmurdan erozyona uğramadını önler, toprağı nemli tutar. Çabuk yetişir. Yörenize göre İlkbahar veya sonbahar ekimi yapılabilir. Sonbahar ekimi yaptığınızda, ilkbahar hasatından sonra kalan bitkileri toprağa karıştırdığınızda yeşil gübre ihtiyacınızı da karşılar.

Karabuğday Nasıl Yetiştirdik

Her zaman olduğu gibi yine bir avuç karabuğday tohumundan sabırla 4 sene üst üste ekip çoğaltarak yetiştirdik. Kimyasal gübre veya ilaç kullanmadık bu sene ilk defa satabilecek kadar üretim yapabileceğimizi umuyoruz.

Doğal Sağlıklı Yaşıyoruz Çiftlikten Tarladan