fbpx

Corona Virüsten Korunma ve Bağışıklık Sistemi Güçlendirme Yöntemleri

Korona Corona Virüs Doğal sağlıklı korunma yöntemleri ilaçları aşısı kür ve yağları doktor tavsiyesi

Ülkemizde de ilk defa bir hastada Corona Virüslerinden bu sene ortaya çıkan Covid-19 türü tespit edildi. Yeni ve tehlikeli bir virüs olduğu doğru ama panik yapmak yerine bu hastalık hakkında bilgi edinmek ve ona göre davranmak hem kendimizi hem de sevdiklerimizi korumak için gerekli.

Corona Virüsten Korunma Yöntemleri

Tüm dünyada ve Türkiyede de uzmanlar, bu virüsten korunmanın en etkili yöntemin hijyen olduğu görüşünde hemfikirler. Tavsiye edilen ellerin sıklıkla yıkanması veya kolonya/ dezenfektanla temizlenmesi. Mümkün olduğunca kalabalık yerlerde bulunulmaması. Gerektiğinde de maske takılması.

Eğer ateş, kırıklık, boğaz ağrısı, eklem ağrısı, solunum güçlüğü gibi sıkıntılarınız olursa da mutlaka Doktorunuza danışmalısınız.

Sağlık Sistemini Bağışıklık Güçlendirmek İçin Yapılabilecekler

Bu arada bağışıklık sisteminizi desteklemekte de fayda var. Yüksek C vitamini içeren kuşburnu çayını günde birkaç kere içebilirsiniz. Bunun için birkaç adet kuşburnunu ezip bir demliğe koyun üzerine sıcak su ilave edip 20-25 dakika bekletin. Süzerek bir bardağa alın, içerisine isterseniz bir dilim limon ve biraz bal veya bir yaprak stevia da koyabilirsiniz.Korona Corona Virüs Doğal sağlıklı korunma yöntemleri ilaçları aşısı kür ve yağları doktor tavsiyesi

Ekinezya bağışıklık sistemini kuvvetlendiren bitkilerin başında gelir. Yaprak ve çiçeklerini ufalayarak bir demliğe koyun üzerine sıcak su ilave edin. 8 dakika bekleyin. Günde bir fincan yeterli. Ekinezya sürekli kullanıldığında ilk iki gün en yüksek etkisini gösterip daha sonra etkisini yavaş yavaş kaybetmeye başlar onun için biz ailemizde 4 gün ekinezya çayı içersek 3 gün ara veririz.

Adaçayı, kekik, nane, fesleğen, biberiye, rezene ve lavanta hepimizin mutfakta yemeklerde kullandığımız bitkilerdir ama hepsinin anti-viral etkisini bilenimiz çok azdır. İster ayrı ayrı ister birkaçını karıştırarak da çay olarak tüketebilirsiniz.

Adaçayı yağını uyumadan önce bir iki damla yastığınıza damlatırsanız burun tıkanıklığınızı açar ve daha rahat nefes almanıza yardımcı olur. Anti viral etkisi ise yapraklarında ve sapında bulunan safficinolide maddesinden kaynaklanır. Yine 8 dakika demleyerek hazırlanan çayı bal veya stevia ile tatlandırabilirsiniz.

Çoğumuz rezeneyi daha çok şişkinlik ve gaz için kullanıldığını biliriz ama aynı zamanda da anti viral etkisi kuvvetli olan bitkisel çaylardandır.

Kekik en güçlü virüs kalkanlarından biridir. Yemeklerde sıksık kullansakta çayını soğukalgınlıklarında veya viral gripsel enfeksiyonlarda etkili bir yardımcımız olduğunu bilmeyiz. Yapısında bulunan carvacrol maddesi yapılan labrotuar çalışmalarında novavirüse karşı başarılı sonuçlar elde etmiştir.

Lavanta yı da çay olarak kullanabilirsiniz. Çok kuvvetli tadı nedeni ile az miktarda lavantayı ister tek başına ister başka bir bitki çayı ile birlikte demleyebilirsiniz.

Ayrıca sarımsak, zencefil, zerdeçal karanfil ve kakule de birçok toplumda virüslere karşı kullanılır.

Bahsettiğimiz bitkiler asırlardan beri geleneksel tıpta ve günümüzde de virüslere karşı kullanılırlar.

Ayrıca adaçayı ve biberiye bitkilerinin tütsü olarak bulunduğunuz ortamdaki havayı temizlemek için kullanılması da atalarımızdan kalan kadim bilgilerdendir. Bazı bitkilerin yakıldığında çıkan dumanın bakteri ve başka patojenleri temizlediğine inanılır. Hindistanda 2008 de yapılan bir incelemede bazı bitkilerin tütsü olarak kullaıldıklarında kapalı ortamlarda zararlı bakteri ve virüsleri bir saat boyunca %95 oranında temizlediği görülmüştür.

Bütün bu yazdıklarımız ek takviye önerilerdir. Herhangi bir teşhis veya tedavi amacı taşımaz.
Eğer hastalık belirtileri gösterirseniz mutlaka doktorunuza danışınız ve sadece Covid-19 dan konunmak için değil, tüm virüslerin yayılmasını önlemek için hijyen kurallarına uyunuz.

Korona Corona Virüs Doğal sağlıklı korunma yöntemleri ilaçları aşısı kür ve yağları doktor tavsiyesi Korona Corona Virüs Doğal sağlıklı korunma yöntemleri ilaçları aşısı kür ve yağları doktor tavsiyesi