fbpx

Civanperçemi

Kurutulmuş Civanperçemi Çiçeği

Civanperçemi – Achillea Millefolium -Yarrow

Latince adını Truva kahramani Achilles’den alır. Efsaneye göre Achilles savaşta yaralanan askerlerini civanperçemi ile tedavi edermiş. Kan durdurucu özelliği ile antik çağlarda Herba Militaris (asker otu) adını taşıyan civanperçeminin tıbbi bitki olarak kullanılması çok daha da eski çağlara dayanıyor, hatta bazı Neandertal mezar kazılarında bile bulunmuş. Orta çağda aşk büyüsü ve belli bir kişiyi kendine cezp etmek için kullanılmış. Eski bir Çin atasözü ise “civanperçeminin büyüdüğü yerde ne yırtıcı hayvandan ne de zehirli bitkilerden kork” der. Sadece tıbbi bitki olarak değil aynı zamanda yetiştiği bahçeye de çok faydası vardır. Madenci bitki dediğimiz türdendir. Derine ulaşan kökleri toprağın alt katmanlarından potasyum, magnezyum, fosfor ve kalsiyumu yapraklarına ve çiçeklerine taşır, kış geldiğinde toprak üstü kısımları öldüğünde bu değerli minerallerin bir kısmı tekrar toprağa karışır, ama üst katmanlara. Sonbaharda istenilirse toprak üstü kısımları budanıp diğer bitkiler için malç olarak da kullanılabilir.

Çok yönlü bu bitki için günümüzde de hala kullanılan Kneipp su terapilerinin yaratıcısı Bavyeralı Rahip Sebastian Kneipp (1821-1897) “kadınlar arada bir civanperçemi çayı içseler pek çok ciddi problemle hiç karşılaşmazlardı” der. Dünyaca ünlü şifacı Maria Treben ise adet sancıları, yumurtalık iltihapları, menapoz sıkıntıları ve miyomlar için civanperçemli oturma banyoları tavsiye eder.

Maria Treben’in tavsiyesi oturma banyosu için 100gr kuru civanperçemi bir gece önceden soğuk suda bekletilir, ertesi gün ise kaynatılıp süzülür ve banyo suyuna ilave edilir. Böbrekler dışarıda olacak şekilde 15 dakika suda kalındıktan sonra kurulanmadan sadece bir havluya sarılarak bir saat kadar dinlenilir.

Cilt hastalıklarında, yaraları daha çabuk iyileştirici olarak, yara izlerini gidermede, sivilce ve akne tedavilerinde kullanılır.
Civanperçemi çiçeği baş dönmeleri, migren ağrıları, bulantı giderici olarak kullanılmasının yanında aynı zamanda tüm rahim problemlerinde tavsiye edilir. Çayı aynı zamanda hazımsızlık gidermede de yardımcıdır.

Tıbbi bitkiler kullandığınız ilaçlar, yedikleriniz, içtikleriniz ve aynı zamanda kullandığınız başka tıbbi bitkiler ile etkileşim gösterebilir. Bu bitkilerin doğru kullanımları için doktorunuza veya fitoterapistinize danışmanızı öneririz. Sitemizdeki bilgiler (bloğumuz dahil) sadece bilgi amaçlı olup ürünlerimizi daha iyi tanıyabilmeniz içindir, herhangi bir tedavi şekli veya tavsiyesi değildir, sadece bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak: Gesundheit aus der Apotheke Gottes
Maria Treben ISBN: 9783850680905 |

Yarrow throughout history/ Colarado School ofClinical Herbalism
https://clinicalherbalism.com/yarrow-throughout-history/

www.kneipp.com