fbpx

Bitkilerde Kullandığımız Evsel Doğal İlaçlar

Evde bitki bakımı ilaçsız tarım doğal tarım organik zehirsiz sofralar

Doğada her şeyin bir panzeri mevcut ve bunları uygulayıp doğal sağlıklı beslenme sağlayabiliriz.

Mantar için ( külleme, pas, siyah leke gibi hastalıklar)

Hasta yaprakları budama makası ile kesin. Kestiğiniz yere ispirto veya saf alkol sürün. Hasta yaprakları yakarak imha edin.

1 lt suya
10 gr karbonat,
1,2 damla bulaşık deterjanı ( çamaşır suyu içermeyen!) veya 1 çay kaşığı sıvı beyaz sabun
1 tatlı kaşığı sıvı yağ.
Sprey şişe yardımı ile bitkinin tüm yapraklarının altı ve üstü yıkanacak şekilde uygulayın. Yağmur yağarsa yağmurdan sonra ve haftada bir olmak üzere 2-3 hafta uygulayın.

Yaprak bitleri ve kırmızı örümcek için

1 lt suya 1 çay kaşığı sıvı beyaz sabun
1 çorba kaşığı sirke
1 çorba kaşığı acı pul biber
1 diş ezilmiş sarımsak ilave edin. 24 saat bekletin, tülbent veya kahve filtresi yardımı ile süzün. 1 çorba kaşığı sıvı yağ ilave edin.
Yine sprey şişe yardımı ile yaprakların altı ve üstü ıslanacak şekilde bitkiyi yıkayın. Gerektiğinde 3 gün sonra tekrar uygulayın.

Veya kadife çiçeği ilacı

Bir kaba aldığı kadar kadife çiçeği ve yaprağı koyun üzerine sıcak su ilave edip 24 saat bekletin. Süzdükten sonra elinizde kalan su miktarına göre 1 lt suya 1 tatlı kaşığı olacak oranda sıvı beyaz sabun ve Yine 1 litreye tatlı kaşığı sıvı zeytinyağı ekleyin. Sprey şişe yardımı ile bitkilerinizi ilaçlayın.

Domates yaprağı ilacı

Budadığımız domates yapraklarını ağzı kapanabilen bir kaba tamamen dolduralım, üstüne ağızdan iki parmak eksik su ilave edip ağzını kapatalım.

Onbeş gün karanlık bir ortamda arada sırada çalkalayarak bekletip süzelim. Dikkat kötü kokar.. A

Açık havada yapmanızı tavsiye ederiz. Bu suyu ister 1 ölçü domates yaprak suyuna 3 ölçü su ilave ederek sıvı gübre olarak kullanabiliriz.

Veya sprey şişeye koyup böcek, sine, karınca, yaprak biti veya mantar ilacı olarak sulandırmadan bitkilere uygulayabiliriz. Domates HARİÇ tüm bitkilerde kullanabilirsiniz.

Isırgan otu ilacı

Hazırlanışı aynı domates yaprağı ilacı gibidir. Bu da kötü kokar ama tüm yaprak hastalıklarına karşı ve sıvı gübre olarak da kullanılır. Buda aynı domates yaprağı gibi gübre olarak 1:3 oranında sulandırılarak, ilaç olarak ise sulandırmadan kullanılır. Tüm bitkiler için kullanabilirsiniz.