fbpx

Banyo Tozu Nedir? Faydaları? Yapımı?

limon otlu banyo tuzu tozu

Banyo Tozu Nedir?

Banyo tuzumuzu İngiliz tuzu, Himalaya tuzu, lavanta esansiyel yağı, lavanta tohumları, ekinezya ve mavi kantaron çiçek yapraklarını kullanarak hazırladık. Lavantayı rahatlatıcı, sakinleştirici etkisi, ekinezyayı anti oksidan ozellikleri, mavi kantaronu da cildi yenilemede yardımcı olduğu için kattık.

Acı bir tuz olarak adlandırılan İngiliz tuzu ( Epsom ) aslında tuz değil, doğal olarak ortaya çıkan saf magnezyum ve sülfat mineral bileşiğidir. Adını ilk bulunduğu yer olan İngiltere’deki Epsom kasabasından almıştır. Uzun zamandır birçok rahatsızlık için doğal bir çare olarak bilinen Epsom tuzu, birçok güzellik, ev ve bahçecilikle ilgili kullanımın yanı sıra çok sayıda sağlık yararına sahiptir.lavantalı banyo tozu tuzu

Banyo Tozu Faydaları

• Stresi alarak vücudu rahatlatır. İçeriğindeki minerallerin cilt tarafından kolayca emilmesi sayesinde vücuttaki serotonin salgısı artarak vücudun rahatlamasını sağlar. Ek olarak ATP üretimini artırdığından enerji düzeyinin de artmasını sağlar. Kas ve sinir sisteminin doğru çalışmasını sağlar.
• Ağrıları azaltır. Kasları gevşetir, kas ağrılarını gidermede yardımcı olur.
• Vücuttaki magnezyum ve sülfat mineral değerlerinin korunmasını sağlar
• İçeriğindeki sülfat ile toksinlerin ve ağır metallerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.
• Ayak ağrılarına iyi gelir ve ayak kokusunu giderir, cildin yumuşamasını sağlar.
• Kan dolaşımını iyileştirir.
• Saç ve cilt bakımında kullanılabilir. Saçların hacim kazanması, siyah noktaların azalması için kulanılabilir. Bunun dışında deri döküntüleri ve ciltteki yaralar için de epsom tuzu faydalıdır.
Himalaya pembe tuzu ise 84 değişik mineral barındıran en değerli tuzlardandır. . Mutfakta ve sofrada kullanımının dışında ayrıca cilt için de faydalıdır. Ciltteki pullanma, kızartı, siyah nokta ve sivilce gibi soruların giderilmesinde faydalıdır.

Banyo Tozu Yapımı ve Kullanımı

Banyonuzu doldurun, içerisine yarım çay bardağı kadar banyo tuzunuzu ekleyin. 20 dakika kadar su içinde dinlenin. Rahatlatıcı bir banyodan sonra çiçek yapraklarını temizlemek istemezseniz banyo tuzunuzu küçük bir keseciğin içerisine koyun öyle atın küvetin içine. Eğer küvetiniz yoksa da üzülmeyin, banyo tuzumuzun rahatlatıcı etkisinden ayak banyosu ile de faydalanabilirsiniz.

Biz size kavanoz satmak istemiyoruz. Eminiz ki evinizde çok güzel kavanozlarınız, şık kaplarınız vardır. Onun için banyo tuzlarımız paket ambalajda. Banyo tuzunuzu aldıktan sonra ağzı kapalı bir kavanoza boşaltın ki evde spa’nız taze kalsın, mis gibi lavanta kokusu uçmasın.

Sıhhatler olsun!

Kaynak: Epsom Salt Council ( www.epsomsaltcouncil.org)
Can himalayan bath salt treat eczema? by Corey Whelan ( www.healthline.com)
What are the health benefits and risks of Lavender ? By Joseph Nordquist ( www.healthline.com)